Prezentacja

Jak w prezentacji i przemówieniu przekazać dużo informacji

Czy chcesz, żeby słuchacze zdobyli nową wiedzę i rzeczywiście ją zapamiętali? Chcesz im przekazać dużo informacji? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Na początek przeczytaj ten fragment przemówienia:
(…) Filadelfię zamieszkują blisko dwa miliony ludzi, a terytorium, jakie zajmuje, równa się łącznej powierzchni Milwaukee i Bostonu, Paryża i Berlina. Z naszych 130 mil kwadratowych, niemal 8 tysięcy akrów najlepszej ziemi przeznaczyliśmy na piękne parki, skwery i bulwary, by nasi mieszkańcy mieli dogodne miejsca na rekreację i wypoczynek, a także mogli przebywać w środowisku, na które zasługuje każdy przyzwoity Amerykanin.
 
Filadelfia, przyjaciele, to nie tylko duże, czyste i piękne miasto, ale również miejsce powszechnie znane jako ogromny warsztat świata. Powodem, dla którego zwie się warsztatem świata, jest fajt, iż posiada potężną armię ponad 400 tyś pracowników, zatrudnionych w 9200 zakładach przemysłowych, które w ciągu każdych dziesięciu minut dnia roboczego produkują artykuły warte sto tysięcy dolarów. Ponadto, jak podają statystyki, nie ma w tym kraju miasta, które dorównywałoby Filadelfii pod względem produkcji wyrobów wełnianych, skórzanych, dziewiarskich, tekstyliów filcowych, kapeluszy, artykułów żelaznych, narzędzi, akumulatorów, statków i wielu innych rzeczy.
 
Dzień i noc, co dwie godziny z naszych linii montażowych zjeżdża nowa lokomotywa, a ponad połowa obywateli tego kraju jeździ samochodami wyprodukowanymi w Filadelfii. Co minutę produkujemy tysiące cygar, a w zeszłym roku, w naszych 115 zakładach pończoszniczych powstało tyle par rajstop, że starczyłoby po dwie pary dla każdego mieszkańca (kobiety, mężczyzny i dziecka) tego kraju. (…)
 
Produkujemy więcej dywanów, niż cała Wielka Brytania i Irlandia razem wzięte. (…)
                                                                                                                                
(…) Jednak jeszcze większa dumą napawa nas fakt, że w Filadelfii znajduje się więcej domów jednorodzinnych, niż w jakimkolwiek innym mieście na świecie. Mamy tu 397 tysięcy jednorodzinnych domów; gdyby umieścić je wszystkie w jednym rzędzie, jeden obok drugiego, ów rząd sięgnąłby z Filadelfii aż tutaj, do tej Sali konferencyjnej w Kansas City, i jeszcze dalej do Denver, osiągając długość 1881 mil.
 
 
Na przykładzie tego przemówienia chcę Ci pokazać, że można przedstawić suche dane w interesujący, pobudzający wyobraźnię sposób. Duża ilość danych będzie strawna dla widowni jedynie wtedy, kiedy zrezygnujesz z liczb, procentów i całej statystyki na rzecz porównań i opisów, które wytworzą obrazy w wyobraźni słuchaczy.
To przemówienie nie jest może idealne. Autor przedstawia tu suche, nużące dane, których po chwili nikt nie będzie pamiętał. Ale wplata jednocześnie informacje w sposób obrazowy i zapadający w pamięci (te fragmenty wytłuściłem).
Przykłady:
  • Filadelfia jako ogromny warsztat świata. Zamiast w Filadelfii istnieje dużo zakładów przemysłowych i rzemieślniczych.
  • w ciągu każdych dziesięciu minut dnia roboczego produkują artykuły warte sto tysięcy dolarów. Zamiast podawania produkcji w skali miesiąca lub roku, co byłoby trudne do zapamiętania. Tak samo Co minutę produkujemy tysiące cygar albo Produkujemy więcej dywanów, niż cała Wielka Brytania i Irlandia razem wzięte.

     

Dla porównania zamieszczam fragment przemówienia, jakie można by opracować, kopiując informacje z Wikipedii (swoją drogą, ciekaw jestem ilu takich prezentacji byłeś świadkiem w szkole, na studiach lub w pracy) :
W Filadelfii mieszka 1 553 165 osób. Powierzchnia miasta wynosi 369,3 km², z czego 349,9 km² to ląd a 19,7 km² to wody. Najwyższym punktem jest Chestnut Hill, wznoszący się na wysokość 136 m n.p.m.
Lata są zazwyczaj gorące i duszne, jesień i wiosna łagodne, a zimy chłodne. Średni roczny opad śniegu wynosi 534 mm. Według spisu powszechnego z 2000 r., w Filadelfii jest 1517550 mieszkańców, 590 071 gospodarstw domowych i 352 272 rodziny. Średnia gęstość zaludnienia wynosiła 4 337 3 osób na km². Było tu także 661 958 jednostek mieszkalnych, co daje średnią gęstość 1891,9 na km².
Z 590 071 gospodarstw domowych, w 27,6% żyły dzieci poniżej 18. roku życia, w 32,1% małżeństwa żyjące razem, w 22,3% kobiety niemające małżonka, a w 40,3% osoby samotne. W 11,9% żyły osoby powyżej 65. roku życia. Średnia wielkość gospodarstwa domowego to 2,48 osoby, a rodziny – 3,22. 
Skład wiekowy: 25,3% całkowitej ludności miało poniżej 18 lat, 11,1% było w wieku od 18 do 24 lat, 29,3% 25-44, 20,3% 25-64, a 14,1% miało 65 lat i więcej. Średni wiek wyniósł 34 lata. Na każde 100 kobiet przypadało 86,8 mężczyzn.
 
To przerysowany przykład, ale przemówienia, których Ty i ja musimy wysłuchiwać, często tworzone są w taki właśnie sposób.
Zgadzam się, że sposób, o którym tu mówię jest o wiele bardziej czasochłonny. Np. żeby powiedzieć zdanie Produkujemy więcej dywanów, niż cała Wielka Brytania i Irlandia razem wzięte, należy dodatkowo sprawdzić ile dywanów produkuje się w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Albo do wypowiedzenia zdania gdyby umieścić je wszystkie w jednym rzędzie, jeden obok drugiego, ów rząd sięgnąłby z Filadelfii aż tutaj, do tej Sali konferencyjnej w Kansas City, i jeszcze dalej do Denver, osiągając długość 1881 mil trzeba skrupulatnie sprawdzić wszystkie te odległości. Nie możemy przecież wprowadzać słuchaczy w błąd.
 Ale wierz mi, ten wysiłek się opłaca. Dzięki Tobie słuchacze zdobędą nową wiedzę i rzeczywiście ją zapamiętają. A przecież to jest Twoim celem.
Co więcej, część widowni może być Ci wdzięczna za tak ciekawe opisy. Wielu ludzi lubi dzielić się nimi podczas spotkań towarzyskich: a czy wiecie, że… 😉
Fragmenty przemówienia na początku wpisu pochodzą z książki D. Carnegie’go pt. Jak stać się dobrym mówcą i rozmówcą (Wydawnictwo Studio Emka, tłumaczenie Dorota Piotrowska), której przeczytanie bardzo Ci polecam.
A czy Ty masz kłopot z takim obrazowym sposobem mówienia? Jakie są Twoje doświadczenia jako słuchacz? Masz jakieś przykłady, którymi mógłbyś się podzielić?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *