Emocjonalne wampiry. Czy umiesz radzić sobie z trudnymi ludźmi

Emocjonalne wampiry. Czy umiesz radzić sobie z trudnymi ludźmi

Wampir
Wampiry emocjonalne
Wampiry istnieją naprawdę. Niekoniecznie żywią się krwią, ale naszymi emocjami.  Niestety nie przyda się tu ani czosnek, ani krucyfiks :).
Kim jest wampir? Dla mnie to osoba, przy której notorycznie czujemy się bardzo źle.
Wiem coś o tym, ponieważ sam przed laty padłem ofiarą takiego wampira.
Słowo wampir w żadnym razie nie jest tu przypadkowe. Czułem się, jakby ktoś rzeczywiście wysysał ze mnie wszystko, co dobre, a pozostawiał złość niechęć i frustrację. Po wpływem tej osoby zaczynałem mieć trudności ze zrozumieniem własnego siebie, swoich potrzeb i celów.
Żałuję, że nie znałem wówczas tych kilku wskazówek, którymi dzisiaj chcę się z Tobą podzielić. Być może o wiele mniej bym stracił na tej relacji. A być może w ogóle by do niej nie doszło.
 • Nie łam swoich zasad, nie naginaj reguł
…zwłaszcza pod wpływem uroku osoby, której nie znasz. Przecież może mieć nieuczciwe intencje. Bądź ostrożny jeśli w towarzystwie jakiejś osoby nie poznajesz samego siebie, swoich reakcji i ich przyczyn. Być może ktoś próbuje namieszać Ci w głowie.
 • Nie walcz jego własną bronią, nie próbuj dawać mu nauczki. To nie ma sensu. Po prostu przegrasz.
Zamiast tego wyznaczaj sobie reguły, cele i zasady postępowania. I bądź im wierny. Wampiry liczą na to, że z uprzejmości, dobroci serca albo strachu przed konsekwencjami po prostu się poddamy.
 • Jeżeli się pogubisz lub relacja z wampirem zaczyna Cie przerastać, koniecznie porozmawiaj z kimś, komu ufasz. Najlepiej z kilkoma osobami.
Wampiry znane są z tego, że próbują odizolować swoje ofiary od reszty świata.
Takie osoby wciągają w swoją alternatywną rzeczywistość. Nagle przestajesz odróżniać prawdę od fikcji. Zwykła rozmowa pomoże Ci ocenić sytuację.
 • Każdy może stać się ofiarą wampira. Nie łudź się, że jesteś wyjątkiem. Jeżeli tak sądzisz, to być może już padłeś jego ofiarą.
 • Jeśli masz jakieś wątpliwości, sprawdź przeszłość tej osoby.
Czasami wystarczy słuchać, co mówi. W jaki sposób wyraża się o swoich byłych pracodawcach, partnerach, znajomych.
Wampir nie zmieni się z dnia na dzień. Możesz mieć pewność, że zachowania z przeszłości będą się powtarzać.
 • Tyrani. Takie osoby po wszczęciu awantury spodziewają się trzech reakcji: Twojej ucieczki, ataku lub paraliżu wywołanego strachem.
Wampir tylko na to czeka i wówczas wygrywa. Na ogół jesteśmy tak wstrząśnięci, że trudno nam logicznie myśleć.
Nie odpowiadaj pod wpływem emocji. Poproś o czas do namysłu. Na spokojnie przeanalizujesz sprawę, a emocje w tym czasie opadną.
Zapytaj, czego druga strona konkretnie od Ciebie oczekuje. Zmuś ją do zastanowienia. Nie przyzna przecież, że chce się jedynie wyładować.
Stanowczo oświadcz, że nie pozwolisz na siebie wrzeszczeć. Wyjdź na jakiś czas, by emocje opadły.
 • Nie popadaj w paranoję. Nie każda osoba to wampir, a w rzeczywistości jest ich dosyć mało. Jak twierdzą eksperci, każdy z nas ma w sobie jakieś cechy emocjonalnego wampira. Niech to nie spowoduje, że wszystkich zaczniesz skreślać.
Zdaję sobie sprawę, że temat jest niezwykle szeroki. Dlatego, jeśli potrzebujesz bardziej go zgłębić, polecam książkę Alberta Bernsteina „Emocjonalne wampiry”, którą inspirowałem się przy pisaniu tego artykułu.
Czy kiedykolwiek spotkałeś emocjonalnego wampira? Jak wówczas zareagowałeś?

Share:FacebookX
Join the discussion

1 comment
 • Zagadza się!! Miałem takiego wampira, a dkoładnie wampirzyce. Popełniłem chyba wszystkie możliwe błędy.
  Dzięki za artykuł, ale z jednym się nie zgodzę: nie da się sprawdzić przeszłości takiej osoby. Przecież jeśli żyje w swoim idealnym świecie to jest w stosunku do sibie bezkrytyczna. A poza tym może kłamać. Dlatego nie da się do końca tego sprawdzić. Niestety chyba kazdy mu si się przwejechać na takiej osobie, żeby nauczyć się rozróżniać wampirów od “normalnych”, ale przynajmniej trochę bardziej normalnych.
  Jeszcze raz dzięki!

Sztuka gadania