Pustka w głowie. Co robić, kiedy dopadnie Cię podczas wystąpienia

Pustka w głowie. Co robić, kiedy dopadnie Cię podczas wystąpienia

Pustka w głowie to zjawisko, które zna większość mówców. Tak, jakby ktoś odciął dopływ wiedzy, którą przecież masz i dobrze przygotowałeś. Oczywiście powodem jest zdenerwowanie. Jak sobie z tym radzić? O tym w artykule.

To nie koniec świata
Nie traktuj tego, jako kompromitację. To bardzo ludzkie. Większość słuchaczy zrozumie, a część nawet Cię wesprze. Ta myśl, która Ci nagle uciekła, tak samo nagle wróci. Weź głębszy wdech, napij się wody, zrób nawet  nieco dłuższą pauzę. Z dużym prawdopodobieństwem pamięć wróci. Jeżeli nie…
Powtórz ostatnio wypowiedziane zdanie
…lub przed chwilą omówioną myśl. Jeżeli powiesz to innymi słowami, możliwe, że nikt się nawet nie zorientuje. Widownia uzna, że robisz podsumowanie, a Tobie wróci to, co uciekło.
Zadaj pytanie
Sprytnym wyjściem z tej sytuacji jest zwrócenie się do widowni: czy mają państwo w tym miejscu jakieś pytania? Nawet jeśli nikt się nie zgłosi, Ty zyskasz trochę czasu na poradzenie sobie z pustką w głowie.
Gdy zobaczysz las rąk, odpowiedz na 1-2 pytania, a resztę dopierp na końcu lub po Twoim wystąpieniu. Chodzi przecież o to, byś jak najszybciej wrócił do myśli, którą zgubiłeś.
Bądź szczery
Jeżeli, przez pustkę w głowie, zupełnie nie możesz odnaleźć się w swoim wystąpieniu, poproś widownię o pomoc. Nie uważam tego za nie profesjonalne. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu,  że nawiązujesz dialog, przełamujesz dystans i nie boisz się zapytać, możesz być odebrany pozytywnie przez widownię.
Przepraszam, uciekła mi myśl. Czy ktoś mógłby mi przypomnieć na czym skończyłem?
Zawsze Ci ktoś pomoże.
 
Odpuść
W ostateczności, pomiń to, co miało być teraz. Podejmij inne zagadnienie, które miało być później. Do tamtego wrócisz potem albo nie wrócisz w ogóle.
Bądź przygotowany na pustkę w głowie
Jeżeli czytałeś poprzedni artykuł, wiesz, że najlepiej przygotować sobie punkty wystąpienia. Niech będą w formie równoważników zdań. Jeżeli się zgubisz, wtedy znajdziesz w planie miejsce, w którym akurat utknąłeś.
Już kilka razy uratowało to moje wystąpienie.
Koniecznie zajrzyj do –>artykułu, jak radzić sobie z tremą<– oraz –->czy terma na pewno jest Twoim wrogiem<–
Będę Ci bardzo wdzięczny za Twoje patenty związane z pustką w głowie. Mogą przydać się innym. Dzięki!

Share:FacebookX
Join the discussion

Sztuka gadania