Jak dbać o głos. 9 nawyków profesjonalnego mówcy

Jak dbać o głos. 9 nawyków profesjonalnego mówcy

Jako mówca posługujesz się niezwykle delikatnym i wrażliwym narzędziem. Mimo tego, powinno dobrze funkcjonować do końca Twojego życia. Wystarczy zmienić kilka nawyków, by skutecznie dbać o głos.
  1. Jak najwięcej oddychaj nosem, zamiast ustami. Zapewnia to oczyszczenie, ogrzanie oraz nawilżenie wdychanego powietrza. Dzięki temu nasz głos jest chroniony.

  2. Zadbaj o przyjazne otoczenie. Podczas mówienia oddychamy przez usta. Dlatego, by dbać o głos powietrze nie powinno być ani za suche, ani zbyt wilgotne. Temperatura niezbyt niska i niezbyt wysoka.

    Spotkałem się z badaniami, że najbardziej optymalna temperatura dla głosu to 18-21 st. C. przy wilgotności 60-70%. W sezonie grzewczym zmorą są przesuszone pomieszczenia w domu, szkole, czy w pracy. Temperatura dochodzi nawet do 26 st. C. Najskuteczniejsze w takich wypadkach okazują się nawilżacze powietrza.

  3. Nawadniaj organizm, by dbać o głos. Sugeruję pić od 1,5 do 2 l. wody dziennie, w temperaturze pokojowej i niegazowanej.

    Unikaj zimnych napojów gazowanych, a także kawy i czarnej herbaty.


  4. Wystrzegaj się mówienia na mrozie, a także podczas grypy, anginy i bólów gardła. W przeciwnym razie, można nabawić poważnych problemów z głosem.

  5. Zanieczyszczenie powietrza w miastach to poważne zagrożenie dla pracujących głosem. Idealnie byłoby wynieść się poza miasto.

    Przynajmniej raz na jakiś czas daj odetchnąć swoim płucom świeżym powietrzem.

  6. Unikaj hałasu. Jeżeli zawodowo pracujesz głosem, unikaj niepotrzebnych przeciążeń. Częste próby porozumiewania się w hałasie mogą być po prostu szkodliwe.
Jeżeli masz swoje sugestie, podziel się w komentarzu ;).

Share:FacebookX
Join the discussion

Sztuka gadania