Jak rozpoznać kłamstwo? Twój wykrywacz kłamstw

Jak rozpoznać kłamstwo? Twój wykrywacz kłamstw

Kłamca
Kłamca
Czym charakteryzuje się kłamca? W jaki sposób najczęściej się zdradza? Poznaj kilka wskazówek, jak rozpoznać kłamstwo. Oto Twój sekretny wykrywacz kłamstw.
  1. Kłamca usilnie podkreśla, że mówi prawdę. Ludzie prawdomówni mają mniejsze obawy, że ktoś im nie uwierzy.
  1. To mit, że kłamca nie patrzy w oczy. Oni świetnie znają to przekonanie. Tym bardziej utrzymują kontakt wzrokowy.
  1. Kłamstwo najłatwiej rozpoznać u osób dobrze nam znanych. Lepiej wychwycisz fałsz lub nienaturalną reakcję.
W przypadku obcych, im więcej informacji zbierzemy, tym lepiej rozpoznamy nieszczerość. Warto obserwować ich naturalne zachowanie podczas zwykłej rozmowy.
  1. Kłamca nie mówi nieprawdy od tak. Im lepiej domyślimy się jego potencjalnych korzyści, tym łatwiej rozpoznamy nieszczerość. A im większe korzyści z naszej wiary, tym bardziej miejmy się na baczności.
  1. Ogólnikowość to częste narzędzie kłamców. Kłamstwo trudniej nam rozpoznać, kiedy nie ma konkretów. Dlatego uważajmy, jeśli ktoś nie odpowiada nam wprost.
  1. Jeżeli ktoś nas okłamał, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobi to po raz kolejny. Nie ma się co łudzić, kłamcy są często notoryczni.
  1. Kłamstwo przeważnie jest skomplikowane. Bądźmy ostrożni, kiedy sprawa wydaje się zagmatwana, a do tego ktoś wchodzi w szczegóły, które nie mają żadnego znaczenia.
  1. Zdajmy się na własną intuicję. Kiedy mamy ochotę powiedzieć, że coś jest zbyt piękne, by działo się naprawdę, to prawdopodobnie mamy rację.
Polecam Ci także artykuł o emocjonalnych wampirach, czyli jak sobie z nimi radzić.
Tym razem inspirowałem się książką Alberta Bernsteina „Emocjonalne wampiry”, którą szczerze Ci polecam.
A jak Ty rozpoznajesz kłamstwo? I jak często się z nim spotykasz? Będę wdzięczny za komentarz.

Share:FacebookX
Join the discussion

1 comment
  • Można dodać mowę ciała – zakrywanie dłonią ust, pocieranie oka, nosa, ucha, drapanie się w szyję itd. warto jednak pamiętać, że nie są to skuteczne wykrywacze kłamst, ponieważ osoby, które czują się niekomfortowo, odczuwają lęk lub stresujące się mogą wykazywać takie same zachowania

Sztuka gadania