Jak przygotować przemówienie. Tylko sprawdzone wskazówki

Jak przygotować przemówienie. Tylko sprawdzone wskazówki

Przemówienie
Przygotowanie przemówienia
Sukces Twojego przemówienia zależy od dobrego przygotowania się. W tym artykule pomogę Ci przygotować wystąpienie, jakiego sam chciałbym wysłuchać 🙂. Jak przygotować przemówienie?
  1. Myśl zawsze o odbiorcy.
Pamiętaj, Twoja mowa nie jest dla Ciebie. Nie bierze się z chęci dowartościowania się, przypodobania, czy zaimponowania innym. Odłóż to na bok. Po dobrym przemówieniu nagroda i tak Cię nie ominie.
Twoja mowa jest zawsze dla innych. Pamiętaj o tym przy planowaniu, podczas przemówienia oraz po, kiedy spotykasz się z krytyką lub uznaniem. Niech Twoje przemówienie bierze się z chęci przekazania czegoś wartościowego, dlatego…
  1. …znajdź najważniejsze przesłanie.
Chodzi o najważniejszą myśl, wartość, którą chcesz przekazać. Niech to będzie rdzeń wokół, którego zbudujesz przemówienie.
Wiem, że chcesz przekazać wiele myśli i informacji, ale tylko ta jedna musi być najważniejsza. Zastanów się nad nią.
Musisz wierzyć, że masz widowni coś ciekawego do powiedzenia. Słuchacze za tym pójdą i będą Ci wdzięczni. Żeby zrobić to dobrze, to…
Sprawdź przy okazji, czy jesteś dobrym mówcą!
  1. Poznaj swoją widownię.
Im więcej szczegółów, tym lepiej do niej trafisz. Kim są, w jakim wieku, z jakim wykształceniem, wiedzą i doświadczeniem.
Wytrawni mówcy biorą pod uwagę nawet płeć, zawód, zarobki i miejsce zamieszkania (np. miasto czy wieś).
Dzięki temu lepiej dobierzesz argumenty, przykłady, anegdoty, styl, język i poziom trudności.
Idźmy dalej. Kolejny krok to…
  1. Dokładnie przemyśl pierwsze 2-3 pierwsze zdania swojego wystąpienia.
Naucz się ich na pamięć lub miej wydrukowane na kartce. To pomoże poczuć się pewniej. Kiedy już zaczniesz, zapomnisz o tremie. 20 pierwszych sekund w dużej mierze decyduje o zaufaniu widowni w stosunku do Ciebie i uwadze, jaką Cię obdarzy.
Na tej samej kartce przygotuj najważniejsze punkty przemówienia, tzn. istotne myśli w formie równoważników zdań. Dzięki temu, nawet jeśli się zgubisz, będziesz mógł spojrzeć i odnaleźć się w planie przemówienia.
Przygotuj na tej samej kartce (lub naucz się na pamięć) 2-3 zdania końcowe. Zrób to jeśli masz silną pointę, a boisz się, że może nie wybrzmieć. To pomoże Ci dobrze zacząć i dobrze skończyć przemówienie.
Natomiast następny punkt pomoże Ci zaskarbić sobie uwagę widowni…
  1. Znajdź w sobie pasję.
Nieważne, czy temat Twojego wystąpienia jest Twój, czy narzucony przez kogoś innego. Szukaj i wykorzystuj takie historie, anegdoty, doświadczenia i przykłady, które są Ci bliskie i ważne. Niech odwołują się do Twoich emocji. Publiczność uwielbia emocje, bo sama zaczyna je przeżywać. A wówczas swoim przemówieniem wkraczasz na zupełnie inny poziom.
Często proste i niedoskonałe, ale pełne szczerości i uczuć przemówienia stają się prawdziwymi dziełami sztuki.
A żebyś był jeszcze bardziej pewny, tego co mówisz…
  1. …ćwicz.
Ćwicz w różnych miejscach i pomieszczeniach. Wtedy wyjście na nieznaną scenę, nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem.
Chociaż raz przećwicz przed lustrem. Zwróć wtedy uwagę na swoje gesty i postawy. Niech będą swobodne i naturalne. Nie ucz się gestów na pamięć.
Przećwicz przed kimś zaufanym, kimś z rodziny albo znajomym. Przekonasz się, jak bardzo to oswaja.
Jedną próbę nagraj telefonem lub kamerą. Może wychwycisz coś, co należy zmienić.
Warto także rozgrzać się dykcyjnie.
Jeśli masz kłopoty z tremą, zajrzyj tutaj.
Życzę Ci przede wszystkim radości z przygotowywania wystąpienia. Samo tworzenie czegoś, czego inni zaraz będą słuchać potrafi być fascynującą przygodą. Przygodą, w które zabierzesz swoich słuchaczy.
Napisz w komentarzu, co sprawia Ci największą trudność w wystąpieniach publicznych. Pomogę, jeśli będę umiał ;).

Share:FacebookX
Join the discussion

Sztuka gadania